Belki drewniane – drewnopodobne

Nowoczesne belki na suficie. Wszystko, co trzeba wiedzieć.

Belki na suficie pełnią przede wszystkim funkcje dekoracyjną. Dlatego montaż prawdziwych drewnianych belek staje się bezcelowy, ponieważ wysokiej jakości imitacje drewna do złudzenia przypominają rustykalne belki. Dowiedz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć o belkach na suficie.

Spis treści:

  • Do jakich wnętrz pasują belki na suficie? To Cię zaskoczy.

  • Imitacja belki sufitowej ze styropianu – co to jest?

  • Belka drewniana czy imitacja belek drewnianych. Znamy wybór.

  • Jak zrobić belki drewniane na suficie? 5 praktycznych porad.

 

Nowoczesne belki na suficie zamontować można już na etapie tynkowania pomieszczeń, ale równie łatwo ich instalacja przebiega w zupełnie wykończonych wnętrzach. Oznacza to, że nie musisz przeprowadzać remontu pomieszczenia, w którym chcesz zrobić belki na suficie. Dowiedz się więcej na ten temat.

 

Do jakich wnętrz pasują belki na suficie? To Cię zaskoczy.

Myślisz, że belki na suficie pasują wyłącznie do wnętrz pubów i regionalnych restauracji albo rustykalnych pomieszczeń? Jesteś w absolutnym błędzie. Ponieważ sufitowe belki doskonale wyglądają również w innego rodzaju wnętrzach. Nasi klienci montują je w:

  • pokoju wypoczynkowym oraz gościnnych,

  • korytarzach,

  • biurach i salach konferencyjnych,

  • salach weselnych i tematycznych,

  • wnętrzach obiektów wypoczynkowych,

  • chatach, bacówkach, kolibach. 

 

Tak duża różnorodność zastosowań belek na suficie wynika przede wszystkim z unikalności tych elementów, która wprowadza do każdego pomieszczenia specyficzny klimat. Rustykalne belki sufitowe nadają wnętrzom ciepła, swojskości, a przy tym są bardzo atrakcyjne wizualnie. Nic więc dziwnego, że sprzedajemy ich coraz więcej. 

Belki na suficie zamontować można w różnych pomieszczeniach
Belki na suficie zamontować można w wielu różnych pomieszczeniach.

Imitacja belki sufitowej ze styropianu – co to jest?

Imitacja belki sufitowej to element dekoracyjny, który do złudzenia przypomina rustykalną belkę stropową z prawdziwego drewna. Imitacje belek produkuje się z twardego styropianu, który jest rdzeniem całego elementu. Wykorzystanie styropianu zapewnia odpowiednią sztywność elementu, ale znacząco redukuje jego masę w porównaniu do drewnianych belek. Dodatkowo ułatwia także wszelkie prace montażowe.

 

Na styropianowy rdzeń imitacji belki sufitowej nakładane są twarde i odporne na procesy starzenia powierzchnie zewnętrzne. Dzięki odpowiedniej grubości można uformować w nich głęboki rysunek naturalnego wzoru rustykalnych elementów. Zagłębienia w fakturze naszych imitacji belek sufitowych sięgają nawet 3 milimetrów, czyli tyle, ile w prawdziwych, starych belkach. Całość wieńczy malowanie w jednym ponad 28 realistycznych kolorów. 

 

Belka drewniana czy imitacja belek drewnianych. Znamy wybór.

Zacznijmy od przedstawienia zalet i wad każdego z tych rozwiązań:

 

Imitacje belek drewnianych

Zalety

Wady

realistyczny wygląd

ograniczona wytrzymałość mechaniczna

niska masa 

ryzyko powtórzenia wzoru (ograniczyliśmy je do minimum)

łatwość obróbki

ograniczona nośność elementu

możliwość wykonania elementów na wymiar o różnych gabarytach

brak możliwości wykonania elementów o przekroju okręgu lub jego wycinków

szeroki wybór wzorów i kolorów

 

łatwość dopasowania do wnętrza

 

brak konieczności konserwacji

 

atrakcyjna cena

 

Belki drewniane

Zalety 

Wady

unikalny, naturalny charakter

duża masa, utrudniająca montaż

niepowtarzalny wygląd 

wysoka cena

mogą pełnić funkcję nośną 

niewielka dostępność

 

trudność w dopasowaniu do wystroju wnętrza

Biorąc pod uwagę powyższe zestawienie, wybór pomiędzy belkami drewnianymi a imitacjami belek na sufit wydaje się oczywisty. I dokładnie tak jest w praktyce, ponieważ klienci wybierają rustykalne elementy z naszej oferty, która obejmuje również maskownice, imitacje desek, deski elewacyjne oraz dopasowane do nich akcesoria. Sprawdź cały asortyment na www.plastmaker.pl

Konstrukcja z belek sufitowych może być nawet bardzo skomplikowana
Konstrukcja z belek sufitowych może być nawet bardzo skomplikowana.

Jak zrobić belki drewniane na suficie? 5 praktycznych porad.

Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić belki drewniane na suficie, skorzystaj z naszych 5 porad, które ułatwią Ci pracę i zapewnią uzyskanie najlepszego efektu. 

 

Porada 1. Wybierz belki na sufit o odpowiedniej jakości wykonania. Przed zakupem najlepiej sprawdzić na własne oczy (i palce – chodzi o fakturę) wygląd elementów. W tym celu możesz zamówić darmowe próbki naszych produktów – szczegóły na www.plastmaker.pl.

 

Porada 2. Aby usprawnić sobie pracę i zoptymalizować koszty, warto zdecydować się na belki rustykalne na wymiar. Dzięki temu rozwiązaniu zapłacisz wyłącznie za materiał, który w 100% wykorzystasz. Kupując gotowe elementy de facto płacisz także za odpadki, które jeszcze będziesz musiał uprzątnąć. 

 

Porada 3. Pamiętaj, że belki na sufit zamontować możesz też w wykończonym już pomieszczeniu. W zależności od szczegółów instalacji czynność ta może zająć od kilkudziesięciu minut do paru godzin. Jeżeli nie czujesz się na siłach, aby zrealizować to zadanie, skorzystaj z usług fachowców.

 

Porada 4. Do montażu belek na suficie użyj kleju do styropianu albo zastosuj metodę montażu na wcisk przy użyciu np. niskoprężnej piany montażowej. Niska masa tych dekoracyjnych elementów umożliwia ich bezpieczny montaż również na inne sposoby.

 

Porada 5. Belki na suficie możesz wykorzystać nie tylko do dekoracji pomieszczenia, ale przy okazji zamaskować również niedoskonałości wnętrza (np. pęknięcia, uszkodzenia narożników, krzywizny). A przy wykorzystaniu np. maskownic czy imitacji desek z naszej oferty ukryć możesz również elementy instalacji, nawiewy, rury itp.

Rustkalny blog

Dowiedz się więcej o rustykalnych belkach na sufit i imitacjach drewna. Zobacz inspirację, porady oraz przykłady zastosowań naszych elementów dekoracyjnych.

©2022. All Rights Reserved.